NetApp StorageGRID

netapp-storagegrid26f1a.jpg
Yapılandırılmamış verilerinizin hibrit ve çoklu bulut ortamlarında yönetimini sağlayan obje depolaması
Zorluklar

Günümüzde yapılandırılmamış veriler benzeri görülmemiş bir şekilde büyüyor. Bu, işletmelere yeni müşteriler kazanma ve yeni gelir akışları elde etme fırsatı sunuyor. Ancak, BT departmanlarının bu hıza aya uydurmak için sadece büyüyen veri hacmine uyum sağlamaları yeterli olmuyor. Aynı zamanda verilerin depolanması ve erişim şeklindeki değişikliklerle de başa çıkmaları gerekiyor.

Kullanıcılar, veri merkezleri, uzak ofisler ve genel bulut gibi farklı konumlardaki verilere erişim için geleneksel iş yüklerinden bulut tabanlı uygulamalara kadar çok sayıda uygulama için BT desteğine ihtiyaç duyuyor. Diğer yandan, bulut tabanlı veri yönetimi aracılığıyla obje depolama hızla bir norm haline geliyor.

Ancak beraberinde çeşitli endişeleri de beraberinde getiriyor;

  • Verilerim güvende mi? Gereksinimlerim değişirse ne olur?

  • Bugün ve gelecekte en uygun maliyetli çözüm nedir? Seçilen çözüm tedarikçiye bağımlılık yaratır mı?

  • Hem şirket içinde hem de genel bulutta bulunan verilerin performans ihtiyaçlarını karşılayabilir miyim?

Çözüm

NetApp® StorageGRID®, Amazon Simple Storage Service (S3) API gibi sektör standardı obje API'lerini destekleyen, yazılım tanımlı ve obje tabanlı bir depolama çözümüdür. Meta verilere dayalı obje yaşam döngüsü ilkeleri için özelleştirilebilir hizmet seviyeleriyle dünya genelinde 16'ya kadar veri merkezinde tek bir ad alanı oluşturmanıza olanak tanır.

Entegre yaşam döngüsü yönetimi politikaları, verilerinizin yaşam döngüsü boyunca nerede bulunacağını optimize eder.

StorageGRID, birden çok coğrafyada veri dayanıklılığını ve kullanılabilirliğini optimize eder. Amazon Simple Notification Service (SNS), Microsoft Azure Blob, Amazon Glacier, Elasticsearch ve benzeri hizmetlere erişim sayesinde, verileriniz ister şirket içinde ister bulutta olsun Hibrit bulut iş akışlarının işle ilgili gereksinimlerinizi karşılamasını sağlar.

Hibrit Bulutu etkinleştirin

StorageGRID, katmanlı silme kodlaması (EC) sayesinde dayanıklılıktan ödün vermeden maliyetleri azaltmanızı sağlar. Hata veren disk sürücüleri için koruma sağlar ve düğüm düzeyinde silme kodlaması sayesinde kayıp veri segmentlerinin hızla yeniden oluşturulmasına olanak tanır. Coğrafi olarak dağıtılmış silme kodlaması ise site düzeyinde olağanüstü durumlara karşı koruma sağlar.

Farklı veri kümeleri arasında veya bir objenin yaşam döngüsü boyunca performans ihtiyaçlarını ve maliyet tasarruflarını dengelemek için replikasyon ve coğrafi olarak dağıtılmış silme kodunu bir araya getirebilirsiniz.

StorageGRID, kullanıcı kontrollü platform hizmetleriyle sektör lideri hibrit bulut entegrasyonu sağlar. Genel bulut tekliflerinden faydalanırken verilerinizi yerel bir özel bulutta tutabilirsiniz. Depolama kiracıları, klasör düzeyinde seçilen objelerin S3 ile uyumlu bir genel buluta yansıtılmasını yapılandırabilir.

Şirket içi paketlerinizdeki olayların S3 bildirimlerini Amazon SNS ile entegre ederek hibrit bulut iş akışlarını tetikleyebilirsiniz. Obje meta verilerini şirket içinde veya genel bulutta harici bir Elasticsearch hizmetine aktararak meta veri arama ve analitiği ile daha fazla değer elde edebilirsiniz.

Önemli Faydalar
Ölçeklenebilirlik: Bulutlar arasında dağıtım

• Verilerinizi şirket içi bir obje deposunda korurken objeleri ve meta verileri işlemek, dönüştürmek ve analiz etmek için genel buluttan faydalanın.

Basitlik: Genel veri yönetimini etkinleştirin

• Coğrafi olarak dağıtılmış replikasyon ve katmanlı silme kodlaması kullanarak verileri koruyun ve düzenlemelere uyum sağlayın. Bir kez yazma, birçok kez okuma (WORM) destekli veri saklama, erişim kontrol politikaları, şifreleme ve denetim izleri özelliklerinden faydalanın.

Hızlandırma: Verileri verimli bir şekilde depolayın

• Meta verilere dayalı politikalarla veri kullanılabilirliği, performans, coğrafi dağıtım, saklama, koruma ve depolama maliyetini optimize edin ve bunları verilerin iş değeri geliştikçe dinamik olarak ayarlayın.

StorageGRID;

• obje sürümü oluşturma,
• çok parçalı yükleme,

Amazon Kimlik ve Erişim Yönetimi gibi erişim ilkeleri, kaynaklar arası kaynak paylaşımı ve obje etiketleri gibi sektör lideri Amazon S3 API'lerinden faydalanmanıza olanak tanır.

StorageGRID, Amazon S3 için Active Directory ve LDAP kimlik federasyonu sayesinde kurumsal BT ile bulut semantiği arasındaki boşluğu kapatır.

Buluttan buluta veri yönetimi, maliyet tasarrufu da sağlar. StorageGRID, objeleri kendi küresel olarak dağıtılmış altyapısında ve ayrıca Amazon S3 veya S3 uyumlu obje depolarında ya da genel bulutlarda yönetebilir ve depolayabilir.

Bulunduğunuz yere veya maliyet ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, Bulut Depolama Havuzları aracılığıyla Amazon Storage ve Glacier'a veya bir bulut depolama katmanı olarak Microsoft Azure ve Blob'a bir bulut kopyası ekleyebilirsiniz.

Yetkisiz müdahaleye karşı dayanıklı veri saklama ile uyumluluğu kolaylaştırın

StorageGRID, yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmenize yardımcı olacak birçok özellik sunar. Depolama kiracıları, objelerin paketlerine göre WORM ve yasaların gerektirdiği veri saklama kurallarını yapılandırabilir.

StorageGRID'i silme kodlu objeler gibi uyumluluk verilerinin yinelenen kopyalarla veya yasal sürelere uygun şekilde saklamak üzere yapılandırabilirsiniz. Verilerinizi yazılım tabanlı şifreleme, yerleşik denetim izleri ve belirli StorageGRID cihazlarındaki FIPS sürücülerle güvence altına alabilirsiniz.

Birçok yapılandırılmamış veri uygulaması NAS protokolleri gerektirir. StorageGRID NAS protokol köprüsü, SMB ve NFS erişimini destekler ve Amazon S3 API kullanarak bu dosyalara obje erişimi sunar.

Obje protokollerini yerel olarak destekleyen yeni nesil uygulamalar konusunda proaktif olurken aynı zamanda mevcut iş yükünüzü de çalıştırabilirsiniz.

  • Kesintisiz operasyonlar için tasarlanmış kanıtlanmış yazılım

  • StorageGRID, en zorlu sektörlerde yaklaşık yirmi yıldan bu yana kullanılan 11. nesil bir obje deposudur.

  • NetApp, bu dönem zarfında toplamda 1 milyonun üzerinde sistem satışı gerçekleştirmiştir.

  • NetApp'ın dünya genelindeki destek organizasyonu, proaktif ve anlık müdahale için NetApp Active IQ® istihbarat platformu gibi gelişmiş özelliklerle desteklenen StorageGRID, en kritik veri varlıklarınız için güvenebileceğiniz bir çözümdür.

Esnek Dağıtımlar

Her bir dağıtım benzersiz olduğundan StorageGRID, sanal makineler olarak düğümler, optimize edilmiş donanım tabanlı cihazlar, Docker konteynerlar veya sanal ya da fiziksel ortamlar arasında bir kombinasyon gibi her şekilde ortamınıza uyum sağlar.

Her durumda, StorageGRID'i tasarlamak, dağıtmak ve yönetmek, petabaytlarca depolama alanını hızla dağıtmanıza olanak tanıyan merkezi olarak yönetilen ve kolaylaştırılmış bir süreçtir.

StorageGRID ürün yelpazesi, artık yeni hizmet aygıtıyla daha fazla dağıtım kolaylığı seçeneği sunuyor. SG1000 hizmet aygıtı, tam yüksek erişilebilirlik özelliklerine sahip kurumsal sınıf bir yük dengeleyicinin yanı sıra StoragegGRID yönetici düğümlerini barındırma seçeneği sağlıyor.

Bu, müşterilerin "tüm aygıt şebekelerini" uygulayarak dağıtımları kolaylaştırmalarına olanak tanıyor. Müşteriler aynı zamanda, düğümü veya yüksek erişebilirlik düğüm çiftini bir yük dengeleyici, bir yönetim düğümü veya her iki rolü aynı anda çalıştırma esnekliğine de sahip.

NetApp StorageGRID araçların kullanıma almak uygulanması kolay, kurumsal düzeyde anahtar teslimi bir çözüm oluşturuyor.

Tüm cihazlar belirli performans veya kapasite ihtiyaçlarını çözmek için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, heterojen depolama özelliğinden faydalanarak yalnızca yazılım içeren StorageGRID düğümlerini fiziksel veya sanal sunucularda konteyner olarak dağıtmak da mümkün.