NetApp Cloud Volumes ONTAP

netapp2.jpg
Bulutta basit ve hızlı veri yönetimi

Kalıcı değeri olan tek şey verilerdir.
İş değeri sağlamak için hibrit bulutta paylaşılması ve entegre edilmesi gereken, emniyete alınması, korunması ve yönetilmesi gereken şey verilerdir.

Günümüzün BT ekosisteminde bulut teknolojileri, esneklik ve verimlilikle eş anlamlı hale geldi. Yeni hizmetleri kullanıma aldığınızda veya değişen kullanım gereksinimlerine sahip uygulamaları çalıştırdığınızda bulut çözümleri, ihtiyacınız olan şey için ihtiyaç duyduğunuzda ödeme yapmanıza olanak tanıyan bir altyapı esnekliği düzeyi sağlar.

Sanal makinelerle bulut, öngörülemeyen döngülere veya değişken kullanım modellerine sahip ve talep üzerine artırılması veya azaltılması gereken uygulamalar için bir dağıtım modeli haline geldi.

Sabit kullanım modellerine sahip uygulamalar, şirket içi veri merkezlerindeki ekonomiler nedeniyle genellikle daha geleneksel bir şekilde dağıtılmaya devam ediyor. Bu durum, her uygulama için en uygun modeli kullanan hibrit bir bulut ortamı oluşturuyor.

Bu hibrit bulut ortamının merkezinde veriler bulunuyor. Kalıcı değeri olan tek şey verilerdir. İş değeri sağlamak için hibrit bulutta paylaşılması ve entegre edilmesi gereken, emniyete alınması, korunması ve yönetilmesi gereken şey verilerdir.

Nerede bulunurlarsa bulunsunlar verilerinize ne olacağını kontrol etmeniz gerekir. Altyapı, uygulamalar ve hizmetleri dış kaynak olarak bulut üzerinden sağlayabilseniz de, iş verileriniz için sahip olduğunuz sorumluluğu asla dış kaynak olarak kullanamazsınız.

Uygulamalarınızı destekleyecek uygun veri performansı, koruma ve güvenlik düzeylerini veri merkezinizde elde etmek için yıllarca çaba sarf ettiniz. Şu an ise altyapı ve uygulamalar için genel bulut kaynaklarının bir karışımını kullanmaya çalışırken, verilerinizin kontrolünü bu yeni hibrit bulutta sürdürmeniz gerekiyor.

Verileriniz nerede bulunursa bulunsun kontrolü ele almak için tek ve uyumlu bir veri ortamına veya veri yapısına ihtiyacınız bulunuyor.

Bulutta Verileri Yönetme

Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) ve Google Cloud gibi genel bulut sağlayıcıları, uygun gördüğünüz şekilde kullanmak üzere ham işlem ve depolama kaynakları satın alabileceğiniz bir hizmet olarak altyapı dahil olmak üzere birçok hizmet sunuyor.

Verilerinizi depolamak için uygulamalarınızı ve ham depolama hizmetlerini çalıştırmak için bulut sunucu ortamlarını kullanabilirsiniz. Depolamayı şirket içi veri merkezinizle tutarlı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, verilerinizin kontrol edilmesi ve korunması büyük önem taşır. Her bir bulut sağlayıcısı, bu sorunlara yardımcı olacak özellikler ve hizmetler sunar.

  • Verilerinizin güvende, kontrol altında olduğunu ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için en az miktarda bulut kaynağı tükettiğini nasıl doğrularsınız?

  • Şirket içi depolama ortamlarınızla tutarlı bir şekilde verileri bulutun içine ve dışına kolayca alabilir misiniz?

  • Şirket içi depolama ortamlarınızla tutarlı bir şekilde verileri bulutun içine ve dışına kolayca alabilir misiniz?

  • Ekiplerinizin yeni arayüzler ve araçlar öğrenmesi gerekiyor mu?

  • Depolama, dosya paylaşım hizmetleri (SMB ve NFS), veri tekilleştirme veya çok bölgeli replikasyon gibi ihtiyacınız olan özelliklere sahip mi?

Önemli Faydalar

• NetApp® Cloud Volumes ONTAP® yazılımı, sektör lideri veri yönetimi ile genel bulut depolama kaynaklarınızı kontrol etmenizi sağlar.
• Birden çok depolama tüketim modeli, tam da ihtiyacınız olan şeyi ihtiyaç duyduğunuz anda kullanmanıza olanak tanıyan esnekliği sunar.
• NetApp Cloud Manager'ın hızlı işaretle ve tıkla dağıtım özelliği, gelişmiş veri yönetim sistemlerini seçtiğiniz bulut üzerinde dakikalar içinde kullanıma almanıza olanak tanır.

NetApp Cloud Volumes ONTAP

NetApp Cloud Volumes ONTAP veri yönetimi yazılımı, tercih ettiğiniz buluttaki verilerinize denetim, koruma, esneklik ve verimlilik sağlar. NetApp ONTAP depolama yazılımı üzerine kurulu buluta özel bir veri yönetimi yazılımı olan Cloud Volumes ONTAP, bulut veri ihtiyaçlarınızı karşılayan üstün bir evrensel depolama platformu sunar. Bulutta ve şirket içi altyapınızda aynı depolama yazılımına sahip olmak, BT personelinizi verilerinizi yönetmek için yepyeni yöntemler konusunda eğitmenize gerek kalmadan veri yapısının avantajlarından faydalanmanızı sağlar.

Cloud Volumes ONTAP, birçok farklı müşteri gereksinimlerini karşılayabilen bir veri depolama çözümü sağlar. Bu gereksinimler, olağanüstü durum kurtarma, geliştirme ve test ortamlarından, üretim iş uygulamaları ve NFS ve SMB kullanan dosya hizmetleri gibi yüksek düzeyde kullanılabilir, kesintisiz operasyon gerektiren bulut tabanlı uygulamalara kadar uzanır.

Cloud Volumes ONTAP, bulut depolamayı yöneten bulut sunucularında yalnızca yazılım çözümü olarak NetApp Cloud Manager'dan dağıtılır ve yönetilir. Bu özellik, doğrudan seçtiğiniz bulut kaynakları üzerinde sanal bir depolama ortamı oluşturmanıza olanak tanır.

Cloud Volumes ONTAP, bulut ortamınıza gelişmiş NAS yetenekleri getirerek verilerinizin buluta geçişini Windows ve Linux uygulamalarınız için sorunsuz bir deneyim haline getirir. ONTAP size SMB, NFS ve iSCSI genelinde tümleşik bir veri yönetimi deneyimi sunar. NetApp teknolojisi sayesinde ek depolama kaynaklarını tüketmeden veya uygulama performansınızı etkilemeden hızlı veri kurtarmayı sağlamak için verilerinizin neredeyse anlık kopyalarını sağlayan performans üzerinde sıfır etki oluşturan NetApp Snapshot™ kopyaları elde edersiniz.

  • Ayrıca, birincil verilerinize göre hareket edebilen veri tekilleştirme ve veri sıkıştırma gibi depolama verimliliği özellikleriyle depolama ayak izinizi ve bulut kaynağı harcamalarınızı en aza indirirsiniz.

  • NetApp SnapCenter® yazılımıyla, bu anlık görüntü kopyalarıyla uygulama tutarlılığı elde edersiniz. ONTAP, tüm yerel depolama özelliklerinin yanı sıra, NetApp SnapMirror® teknolojisi ile sektör lideri depolama replikasyon yetenekleri sağlar.

  • Bu teknoloji, şirket içi NetApp AFF, FAS hibrit ve ONTAP Select yazılım tanımlı depolamanızı ve NetApp HCI'yi Cloud Volumes ONTAP ortamınıza bağlayarak hibrit bulutunuzu bir araya getirir.

NetApp Cloud Manager

Bulut, birçok kuruluş için yeni bir ortamdır. Bulut kaynak kullanımını basitleştirmek ve deneyimi geliştirmek için mevcut araçlara sahip olmak büyük önem taşır. Cloud Manager yazılımı, Cloud Volumes ONTAP, AFF, FAS ve ONTAP Select depolama sistemleri dahil olmak üzere ONTAP yazılım tabanlı hibrit bulut depolama ortamınız için merkezi bir yönetim ortamı sunar.

Cloud Manager, Cloud Volumes ONTAP'ın dağıtım ortamıdır ve kurulum, kaynak atama ve verilerin provizyonunu sağlar.

Cloud Manager, veri ortamınızdaki uç noktalarınız için günlük yönetim faaliyetlerini yürütmenizi sağlar ve buluttaki veri hareketinizi otomatik hale getirir. Cloud Manager, bulut ortamınızla sorunsuz bir şekilde entegre olur, böylece depolama gereksinimlerinizi karşılamada ihtiyaç duyabileceğiniz kaynakları dağıtmak için bulut kimlik bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Her bir Cloud Volumes ONTAP sunucusu tarafından tüketilen kaynakların görünürlüğü sayesinde Cloud Manager, kaynakları izlemenize ve zaman içindeki maliyetlerini anlamanıza olanak tanır. Bu geri bildirim, iş yüklerini ne zaman en uygun maliyetli ortama taşıyacağınıza karar vermenize yardımcı olur.

Cloud Manager'ın Temel Özellikleri

• NCloud Volumes ONTAP yapılandırmasını ve dağıtımını basitleştirir.
• Tüm Cloud Volumes ONTAP bulut sunucuları için merkezi bir kontrol noktası sağlar.
• Şirket içi altyapılarınız ve bulut arasındaki veri hareketini otomatikleştirir.
• Bulut depolama kaynaklarınızın maliyet takibini sağlar.
• Lisans, yetkilendirme ve yükseltme yönetimini kolaylaştırır.
• Cloud Volumes ONTAP, AFF, FAS ve ONTAP Select depolama sistemlerini içeren karma ortamları kolaylaştırır.

Tüketim Modelleri

Cloud Volumes ONTAP'ın sunduğu özelliklere ek olarak kullandıkça öde ve kendi lisansınızı getir (BYOL) olmak üzere iki tüketim modeli vardır.

Kullandıkça öde, doğrudan bulut sağlayıcısı pazarınızdan satın alınır ve saatlik olarak ücretlendirilir. BYOL modeli, Cloud Volumes ONTAP sunucunuza yüklenen ve NetApp'tan satın alınan bir lisanstır. BYOL abonelikleri 1, 2 veya 3 yıllık artışlarla satın alınabilir.

Kısa vadeli uygulama ihtiyaçları veya talep üzerine artması veya azalması gereken ortamlar için saatlik kullandıkça öde tüketim modeli uygundur. Uygulamanız daha belirleyiciyse veya daha uzun süre kullanılacaksa, yıllık abonelik daha iyi bir seçenek olacaktır. Her iki tüketim modelinde de 2 TB ham kapasite ile tek bir düğümde başlayan ve 368 TB ham kapasiteye kadar iki düğümlü yüksek kullanılabilirlik (HA) ortamlarına kadar uzanan çok sayıda çözüm bulunur.

Gerçek Hibrit Bulut

NetApp, uygulamanıza ve ekonomik ihtiyaçlarınıza en uygun altyapıyı belirlemenize yardımcı olmak için, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli seçenekler sunar. Bu seçenekler, şirket içi AFF veya FAS sistemlerinden ONTAP Select yazılım tanımlı depolama, NetApp HCI ve bulut içi Cloud Volumes ONTAP yazılımına kadar uzanır.