Başarı Hikayesi - Felaket Kurtarma - Mass Kablo

Mass Kablo Bilgi İşlem Müdürü Ebru Safer: 


Zaman ve kalite açısından önemli katkılar sağladık, felaket yönetimi için büyük adım attık.


Mass Kablo, geçmişi 55 yıllık bir sürece uzanan Türkiye’nin köklü şirketlerinden biri. Mass Kablo’nun sahibi olduğu Demirer Kablo şirketi, Kavel Kablo markası ile iletişim kabloları, Demirer Kablo markası ile enerji kabloları üretimi ve satışını yapmaktadır. Merkezi İstanbul’da olan ve Saudi Cable Company’nin sahibi olduğu şirketin, fabrikası da Bozüyük’te faaliyet gösteriyor.


Son dönemde, Yüksek ve Ekstra Yüksek Gerilim enerji kabloları üretimi ve anahtar teslim projelere odaklanan ve satışlarının % 80’ini yurtdışına yapan şirket, başta Almanya, Rusya, Irak, Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.


Yurtdışı ağırlıklı iş yapan şirket olarak sağlıklı elektronik posta trafiğinin kendileri için çok büyük önem taşıdığını belirten Mass Kablo Bilgi İşlem Müdürü Ebru Safer, bu yapıda, iki buçuk yıldır birlikte çalıştıkları Matris Bilişim’in önemli katkısı olduğunu belirtiyor.


Donanım ve e-posta tarafındaki ihtiyaçlar gündeme geldiğinde bir sürü seçenekle karşı karşıya kaldıklarını belirten Safer, “ Bu seçenekler arasında avantaj ve dezavantajları göz önüne en doğru seren şirket Matris Bilişim oldu. Başından yanlış kurulan bir yapıda iletişim kopukluğu ciddi problemlere yol açabiliyor. Matris tarafından yönlendirmenin düzgün yapılması, kararımızı verirken çok büyük etken oldu” dedi.


Kararları sonrasında Exchange ve ana sunucularını değiştirdiklerini ve A’dan Z’ye bütün fabrika ile iletişimin Matris tarafından sunulan çözüm üzerinden sağlandığını ifade eden Ebru Safer, “Donanım satın alırken bir yandan da Exchange tarafında kurulum oldu. Merkez ve fabrika olmak üzere iki farklı noktada bütün e-posta sistemimizi Matris kurdu. Gerek destek konusunda, gerekse başka bir ihtiyacımız olduğunda hala birlikte çalışıyoruz. Zaman ve kalite açısından önemli getiriler elde ettik. 7/24 destek alabiliyoruz” dedi.


Ebru Safer’in verdiği bilgiye göre, bir kablo şirketi olarak BT tarafında kendileri için önem taşıyan iki nokta var. Birincisi ERP sisteminin ayakta kalması, ikincisi ise e-posta sisteminin kesintisizliği.


Felaket Yönetimi için ortak proje


Matris Bilişim ile aralarında oluşan güven doğrultusunda diğer projelerinde de Matris Bilişim’in öneri ve desteklerini almak istediklerini belirten Safer, “Bu dönemde bizim yaptığımız en büyük işlerden biri de felaket yönetimi senaryomuz. Sanallaştırma ile beraber felaket projemizde de Matris’le çalışıyoruz” diye ifade etti.


Bu sanallaştırma projesi ile dağınık sistemlerini toplu hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Safer, “Toplu hale getirdiğimiz bu sistemi de fabrika lokasyonumuza Replikasyon yaparak çevrimiçi olarak yedekliyoruz.


Ani bir durumda, sistemlerin kesintisinden kaynaklı problem yaşandığında sistemimizin kaldığı yerden zaman ve iş gücü kaybı olmaksızın devam etmesini hedefliyoruz.


Projenin Faydaları;


Projede test aşamasına 1,5 ayda geldik. Bu proje ile biz verilerimizi garantilemiş, insana bağımlı iş kaybını da azaltmış oluyoruz. Nokta olarak da İstanbul dışında olması verilerimiz açısından daha güvenli bir ortamda her an ulaşılabilir olma güvencesi veriyor.


Burada Matris’in yönlendirmesi bizim için çok önemli. Çünkü daha önce tecrübe sahibi olmadığımız bir alandı bu konu. Onlar yaşadıkları deneyimleri bizlerle net bir şekilde paylaşıyorlar biz de ne önlem almamız gerektiğini, nerelere yatırım yapmamız gerektiğini anlıyoruz” dedi.

Kampanyalarımız için tıklayın.