NetApp » NetApp RAID-DP

NetApp » NetApp RAID-DP

Disk sürücülerinin yoğunluğu artmaya devam ettikçe şirketler depolama maliyetlerini azaltmak için SATA disk sürücülerini benimsemeye başlamışlardır. Bunun sonucunda, eşzamanlı disk sürücü arızaları ve RAID grubu hataları, sürekli artan bir risk hâline gelmiştir. Tek pariteli RAID 5, bu gibi çifte arıza durumlarına karşı koruma sağlamaz.


RAID 1+0 ve geleneksel RAID 6 her ne kadar yeterli korumayı sağlasa da her birinin ciddi eksiklikleri vardır. - RAID 1+0 neredeyse iki katı disk sürücüsü gerektirir ve geleneksel RAID 6 ise performansı önemli ölçüde yavaşlatır.


Çözüm ise gelişmiş bir RAID 6 teknolojisi olan NetApp RAID-DP'dir.RAID 5'in maliyetiyle eşit, hatta zaman zaman daha makul maliyet sunan ve mükemmel bir performans sunan NetApp RAID-DP veri kaybına karşı çift pariteli koruma sağlar. Başka bir deyişle, NetApp RAID-DP teknolojisi, hiçbir ödün vermeden "içinizi rahat ettirecek" kurumsal depolama sağlar.


NetApp RAID-DP teknolojisi çifte arıza koruması, verimli kapasite kullanımı ve en düşük seviyede performans masrafı için kilit gereksinimleri eşsiz biçimde karşılar.


NetApp RAID-DP —Depolama Ağı Oluşturma Endüstrisi Birliği (SNIA) tarafından tanımlandığı üzere— çift pariteli bir RAID 6 uygulamasıdır. En temel katmanda, aynı RAID grubunda meydana gelen herhangi bir disk arızası durumuna karşı büyük ölçüde güçlendirilmiş veri koruma için, RAID-DP çift pariteli konfigürasyon sunmaktadır.


Birçok önemli uygulama özelliği, NetApp RAID-DP teknolojisini diğer sistemlerden ayırmaktadır. Çift disk arızası meydana gelecek olursa, RAID-DP yeniden yapılandırma işleminin önceliğini otomatik olarak artırır ve böylece kurtarma işlemi daha hızlı tamamlanır.


RAID-DP'nin ikinci benzersiz özelliği de çift disk arızasından faydalanabilmesidir. Çift disk arızasında, bir disk ikinci diskten biraz daha önce arızalanır ve RAID-DP bilgilerin en azından bir kısmını geleneksel dizi paritesi ile tekrar oluşturur. NetApp RAID-DP, ikinci disk arızasında iki parçanın da kaybolduğu noktada kurtarmayı başlatarak duruma otomatik olarak uyum sağlar.


NetApp RAID-DP teknolojisi en düşük seviyede —NetApp RAID 4 tek pariteli uygulamalara kıyasla genellikle %2'den daha az— masrafa neden olur.


NetApp WAFL® (İstediğin Yere Yaz Dosya Dizilimi) dosya sistemi verimliliğiyle RAID-DP sıralı veri bölümleme algoritmasını birleştiren NetApp, tek pariteli ve çift pariteli RAID arasındaki performans farkını en düşük düzeyde tutarak net bir avantaj yakalamaktadır.


Özellikle, RAID-DP NetApp tek pariteli RAID 4 gibi neredeyse eşdeğer rastgele yazma performansı elde etmektedir. Daha açık olmak gerekirse bu, NetApp RAID-DP uygulamalarının kaynakları ciddi olarak kullanan kurumsal ortamlarda, uygulama performansı üzerinde neredeyse sıfır etkiyle dağıtılabileceği anlamına gelmektedir.


NetApp Data ONTAP® işletim sisteminin standart bir bileşeni olarak birleştirilip dahil edilmiş ve tüm ürün hattı boyunca mevcut olan NetApp RAID-DP, NetApp çözümlerine hiçbir maliyet veya özel donanım gereksinimi yüklememektedir.

RAID-DP, maliyet artışı getirmeden ya da performanstan ödün vermeden önemli veri koruma avantajları sağladığından; NetApp, tüm NetApp depolama dağıtımları için standart RAID konfigürasyonunu tavsiye etmektedir.


NetApp SyncMirror®
yazılımı, çift disk arıza korumasının ötesinde en üst düzeyde sistem arıza toleransı gerektiren kritik görev uygulamaları için, en yüksek depolama dayanıklılığı amacıyla RAID-DP'ye eklenebilir.

RAID 6 çözümü bulundurmayan veya performans sorunları nedeniyle teknolojiden sınırlı olarak yararlanan rakip sağlayıcıların aksine NetApp, RAID-DP'yi tüm çeşitli uygulamalarda, endüstrilerde, şirket hacimlerinde ve coğrafyalarda başarıya ulaşmıştır.Kampanyalarımız için tıklayın.