IBM » Veri Depolama

IBM » Veri Depolama

Depolama altyapınız için basit ve merkezi yönetim

 


Öne Çıkan Özellikleri
• Tek bir kontrol noktasından web tabanlı depolama yönetimi, idareyi kolaylaştırır
• Uygulamaları kesintiye uğratmadan sanallaştırılmış depolama sistemleri arasında veri transferi gerçekleştirir
• 10 Gbps iSCSI sunucu bağlantıları düşük maliyetle yüksek performans sunar
• IBM System Storage Easy Tier, SSD depolama kurulumlarını kolayca ve otomatik olarak optimize eder
• En küçük konfigürasyondan en büyüğüne kadar sistemi kesintiye uğratmayan kapasite ayarlamaları sunar
• Genişletilmiş konfigürasyonlar yüksek erişilebilirliği ve veri merkezleri arası veri taşınabilirliğini destekler
• IBM XVI sistemleri üzerine kurulu yeni kullanıcı arayüzü hızlı kurulumları destekler, üretkenliği artırır

 

Bilgi patlamasını karmaşaya mahal vermeden yönetin
Depolama gereksinimleriniz fazla mı hızlı büyüyor? Bu büyümenin getirdiği maliyet IT bütçenize gittikçe daha mı fazla yük oluyor? Altyapınızın basit yapısını bozmadan mevcut depolama sisteminizi daha iyi kullanmak ister misiniz? IBM System Storage® SAN Volume Controller (SVC) bu sorunları çözerek daha esnek, tepkili ve verimli bir depolama ortamına ulaşmanıza yardımcı olabilir. SVC, büyük kurumsal şirketlerden küçük şirketlere ve orta ölçekli kuruluşlara kadar her türlü ortamda depolama sanallaştırmanın faydalarını yansıtmak için tasarlanmıştır.


Kolay uygulama
IBM System Storage SAN Volume Controller (SVC) yazılımı SVC Depolama Motorlarında ön kurulumlu olarak gelir, böylece motorlar depolama alan ağınıza (SAN) bağlandığı anda çabuk uygulamaya hazır hâle gelir. SVC Depolama Motorları, verimliliği kanıtlanmış IBM System x® sunucu teknolojisi üzerine geliştirilmiş olup her zaman kullanılmayan çiftlere kurularak yüksek erişilebilirlik sağlar.
SVC, mevcut tüm bilgilerinizi koruyarak mevcut depolama alanınızı kontrol altına almak üzere tasarlanmıştır. Bu sayede uygulama işlemini hızlandırıp basitleştirirken ek depolama ihtiyacını en aza indirgeyebilirsiniz. SVC uygulandıktan sonra konfigürasyon üzerinde istediğiniz değişiklikleri çabuk ve kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.


IBM XIV® Depolama Sistemi üzerine geliştirilen yepyeni bir grafik kullanıcı arayüzü kullanan SVC, bu arayüzüyle kullanıcılardan son derece olumlu dönüşler almıştır. Özellikle kolay kullanım prensibiyle tasarlanan kullanıcı arayüzü, depolama provizyonunda kullanıcılara yardımcı olmak ve yeni kullanıcıların sisteme kolayca alışmalarını sağlama amaçlı IBM tavsiyelerini içerir.
Microsoft System Center Operations Manager (SCOM) ve VMware vCenter sistemlerini destekleyen eklentiler sayesinde bu ortamlarda daha etkili güçlendirilmiş yönetim sağlanır.


iSCSI sunucu bağlantısı
SVC, iSCSI protokollerini 1 Gbps veya 10 Gbps hızlardaki IP ağları üzerinden kullanan sunucu bağlantılarını destekleyerek maliyeti düşürmeye ve sunucu konfigürasyonunu basitleştirmeye yardımcı olur. Fiber Kanal host veriyolu adaptörlerinin (host bus adapter - HBA) sunucularda neden olduğu maliyeti ortadan kaldıran iSCSI bağlantıları, Fiber Kanal switch portlarına da ihtiyaç duyulmamasını sağlar. Bu yeni özellik, bilhassa IBM BladeCenter® sunucu konfigürasyonları için son derece ilgi çekici olabilir.


Sunucu sanallaştırmanın tamamlayıcı parçası
Sunucu sanallaştırma, provizyon işlemini donanım değişikliği gerektiren bir iş olmaktan çıkarıp yazılım operasyonlarına döktüğünden yeni sunucu kalıplarının hızla provizyonunu kolaylaştırır. Aynı şekilde SVC ile provizyon işlemi yazılım düzeyinde hassas provizyon ile sağlanır ve tamamen otomatikleştirilmiş bir fonksiyon olmak üzere tasarlanmıştır. SVC'nin olmadığı bir ortamda sunucu provizyonu, depolama provizyonu ihtiyacından dolayı yavaşlayabilir.


VMware vStorage API desteği sayesinde SVC, daha önceden VMware tarafından gerçekleştirilen bazı depolama görevlerini üstlenerek verimliliği artırabilir, diğer kritik görev uygulamaları için sunucu kaynaklarından tasarruf edebilir.


vMotion gibi fonksiyonlar, fiziksel sunucular arasında uygulama aktarımını destekler. Aynı şekilde SVC de depolama sistemleri arasında iş akışını etkilemeyen veri transferini destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Üstelik SVC depolanan dosyaları tüm bağlı sunuculardan erişime açık hâlde tutarak vMotion ile gelen esnekliği ciddi anlamda artırır. SVC'nin olmadığı ortamlarda vMotion kullanımı, depolamanın yalnızca belli bazı sunucular tarafından kullanılmasıyla kısıtlanabilir.


SVC sunuculara tek tip depolama olarak gözüktüğünden sunucu provizyonu da basitleşir, çünkü sunucu kalıplarında tek bir sürücü tipi gerektiğinden bu sunucu kalıplarının yönetimi de kolaylaşır. SVC aynı şekilde depolama donanımının değişimini veya verilerin bir depolama tipinden ötekine taşınmasını da kolaylaştırır, çünkü bu değişiklikler sunucu kalıplarının değişimini gerektirmez. SVC'nin olmadığı ortamlarda depolama türünün değiştirilmesi, sunucu kalıplarını sistemi kesintiye uğratacak şekilde değiştirir.


Sunucu sanallaştırma, farklı fiziksel konfigürasyonların üretim ve kurtarma sahalarında kullanımına olanak sağlayarak felaket kurtarma esnekliğini artırır ve maliyeti düşürür. Bu farklı fiziksel altyapılarda ortak sanal sunucu konfigürasyonları kullanılır. SVC aynı şekilde üretim ve kurtarma sahalarında farklı fiziksel depolama konfigürasyonlarının kullanımına olanak sağlarken her sahada aynı sanal konfigürasyonun yaratılmasına yardımcı olur. SVC'nin olmadığı ortamlarda üretim ve kurtarma sahalarındaki fiziksel depolama konfigürasyonlarının mutlaka benzer olması gerekir, bu da büyük ihtimalle maliyeti artırır.
IBM FlashCopy® bellek kopyası eşleme fonksiyonu, çoklu sanal sunucuların başlangıç sürücülerini klonlarken gereken depolama ihtiyacını düşürebilir. Bu fonksiyon kullanılırken her bir başlangıç sürücüsü için ek depolama gerekmez; ek depolama yalnızca sunucular arasındaki değişiklikler için gereklidir.
Müşterilerin çoğu sanallaştırılmış ve sanallaştırılmamış sunuculardan oluşan hibrid ortamlarda çalışır ve gelecek yıllarda da bunu devam ettirmek ister. SVC, sanallaştırılmış olup olmaması fark etmeksizin tüm bağlı sunuculara kesintisiz olarak hizmet sağlayan ve sürekli olarak çalışan bir harici depolama sanallaştırma fonksiyonu sunar. Öte yandan sunucu tabanlı depolama sanallaştırma teknikleri, sunucudan sunucuya sanallaştırma tekniklerinden farklılıklar göstererek durumu basitleştirmek yerine daha da karmaşık hâle getirir.


Kopyalar için gereken depolama kapasitesini düşürün
SVC FlashCopy bellek kopyası eşleme fonksiyonu, ek depolamayı yalnızca kaynak ve hedef arasındaki farklar için kullanıp tüm kaynağı hedefe aktarmayarak veri kopyalamanın gerektirdiği depolama gereksinimlerini ciddi anlamda düşürmek için tasarlanmıştır.


Bu özellik, üretim verilerinden kopyalanan test ortamları için gereken depolama gereksinimlerini azaltmak için kullanılabilir. Örneğin, SAP kullanıcıları genellikle test amaçlı olarak üretim verilerinin birden çok kopyasını bulundurur. Bu test ortamlarını düzenlemek için FlashCopy bellek kopyası eşleme fonksiyonunu kullanmak, gereken fiziksel depolama kapasitesini ciddi anlamda düşürebilir.


Yüksek erişilebilirlik için gelişmiş veri taşınabilirliği
Müşteriler gittikçe PowerVM, VMware ve diğer yüksek erişilebilirlik konfigürasyonlarını kullanarak sanallaştırılmış sunucular kuruyorlar. Çoklu sahalara kümelenmiş uygulamalar da bunlara dâhil. Bu tip konfigürasyonlar, yüksek erişilebilirlik ve yük dengeleme açısından çekici seçenekler sunuyor.
Bu özellik geliştirilmek istenirse; bir SVC kümesinin iki veri merkezindeki depolama ve sunucuları destekleyeceği şekilde organize edilmiş bir genişletilmiş konfigürasyonda SVC kurulumu yapılabilir. Bu konfigürasyonda SVC, genişletilmiş yüksek erişilebilirlikli birimin her iki veri merkezinden aynı anda ulaşılabilir olmasını sağlar. SVC kurulu genişletilmiş kümenin varlığı, VMware vMotion gibi sunucu veri taşınabilirliği fonksiyonlarıyla bir araya getirildiğinde iki veri merkezi arasında kesintisiz depolama ve sanal makine taşınabilirliğini mümkün kılar. Uygulama performans gereksinimlerine bağlı olarak SVC ile genişletilmiş kümeler, veri merkezleri arasında 300 km'ye kadar mesafeyle kurulabilir.


SVC ile genişletilmiş kümeler SVC Metro Mirror veya Global Mirror ile kombine edilerek hem yüksek erişilebilirlik hem de felaket kurtarma imkânlarını tek bir çözümde gerektiren üçüncü bir uygulama veri merkezi için kullanılabilir.


Enerji verimini artırın
Günümüzde birçok veri merkezi, masrafları azaltmak için enerji kullanımını düşürmeye odaklanıyor. Bu yöntem dolaylı olarak çevreye de faydalı. SAN Volume Controller, veri merkezinizin enerji verimini geliştirmeniz için gereken kilit araç olabilir. Bu konuda önemli noktalardan bahsetmek gerekirse:

1. SVC, eski disk sistemlerinden yenilerine kesintiye sebep olmadan veri transferi amacıyla tasarlandığından enerji verimliliği sağlayan depolama sistemlerini daha kolay ve hızlı bir biçimde uygulamaya koyabilirsiniz.

2. SVC, sıralı depolama altyapısının uygulama sürecini basitleştirmek ve alt düzey depolamanın performansını geliştirmek üzere tasarlandığından kurduğunuz hibrid depolama altyapısını optimize etmenize ve alt düzey depolamadan daha iyi yararlanmanıza yardımcı olur.

3. SVC, depolama altyapınızın verimini artırıp gelecekteki ek depolama gereksinimlerini azalttığından gerekli toplam depolama kapasitesini ve dolayısıyla enerji kullanımını azaltır. Hassas provizyon ve bellek kopyası fonksiyonları, bu faydaları bir nebze daha artırmak için tasarlanmıştır.

4. IBM Easy Tier™ (Kolay Sıralama) fonksiyonu, aktif verileri otomatik olarak SSD depolama birimlerine taşıyarak enerjiyi verimli kullanan disklerden az sayıda kullanır ve enerji tüketimini azaltır.

Dinamik altyapı için tasarlanmış teknoloji
IBM sizlere x86 sistemlerden IBM System z® işlem merkezlerine ve SVC ile depolama sanallaştırmaya kadar bir dizi zengin, farklı ve entegre sanallaştırma çözüm dizisi sunar. Ayrıca IBM, bu çözümlerin faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek adına kilit şirket stratejileri geliştirmeniz için denenmiş ve kanıtlanmış tecrübeler eşliğinde sizlerle birlikte çalışabilir.
IBM'in yardımıyla günümüzün şirketleri, sanallaştırma teknolojilerinin sunduğu birçok ilgi çekici fırsatı şirketlerindeki IT departmanlarının işleyiş biçimlerini geliştirmek için kullanabilir.


Ortak özellikler
• Farklı sağlayıcıların depolama kapasitelerini bir arada kullanarak merkezi yönetim gerçekleştirir
• Depolama aktiflerine daha esnek erişim sağlayarak depolama kullanım verimini artırır
• Havuzda birleştirilmiş depolamanın tek bir arayüzden kontrolüne olanak sağlayarak admin üretkenliğini artırır
• Fiziksel depolama altyapısına yapılacak değişikliklerin host uygulamaları etkilemesini önler
• Genişletilmiş konfigürasyonlar, 300km uzaklığa kadar yüksek erişilebilirlik ve veri taşınabilirliğini destekler
• Depolama maliyeti ile veri değerini birbirine eşitlemek için sıralı depolama ortamı sunar
• Sıkça tekrarlanan ağ tabanlı kopyalama hizmetlerini farklı sağlayıcılardan edinilen depolama sistemleri üzerinde uygular
• Uygulamaları kesintiye uğratmadan depolama sistemleri arasında veri taşıma işlemlerini destekler
• SSD depolama birimlerine tam destek veren ilk depolama sanallaştırma sistemidir
• Birden fazla ürün lokasyonu için güçlendirilmiş felaket kurtarma sahası hizmetlerini destekler
• Disk yedeklerinden neredeyse anında kurtarmaya olanak tanır


Donanım
• IBM System x3550 M3 tabanlı
• Intel Xeon 5600 2.5 GHz quad-core işlemcili sunucu
• 24 GB önbellek
• Dört adet 8 Gbps FC port
• İki adet 1 Gbps ve opsiyonel olarak iki 10 Gbps iSCSI port
• SSD destekli (SVC nodu başına dört adet)
• İki adet güç kaynağı
• 19 inç kasa

http://www-03.ibm.com/systems/storage/software/virtualization/svc/Kampanyalarımız için tıklayın.